Najčastejšie otázky

1Čo je centrálny vysávač?
Centrálny vysávačový systém je najefektívnejšia voľba vysávania nielen pre domácnosti. Skladá sa z agregátu (centrálny vysávač), potrubia a vysávačových zásuviek, hadíc a hubíc.

Výnimočnosť tohto systému je v tom, že agregát je umiestnený mimo obytnej časti domu, alebo mimo firemného priestoru, čo výrazne znižuje hlučnosť z vysávania. Vhodné priestory na umiestnenie sú garáž, technická miestnosť, pivnica alebo skladový priestor. Vývod vzduchu z vysávania je cez obvodový múr do exteriéru, vďaka čomu odstránime z interiéru 100% aj najmenších prachových častíc, ktoré sme povysávali.

Centrálny vysávač nevíri prach pri vysávaní a nevytvára zápach typický pre klasický vysávač. Je to ideálny systém na vysávanie pre alergikov a ľudí citlivých na prach.
2Aký je rozdiel medzi centrálnym vysávačom a klasickým vysávačom?
Základným rozdielom je jednoduchosť, hygiena a pohodlie. Komfort práce s centrálnym vysávačom sa naplno prejaví v okamihu, keď je priestor veľký alebo je umiestnený na viacerých podlažiach, kde sa stáva náročné neustále ťahať vysávač za sebou a prehadzovať kábel od klasického vysávača z jednej zásuvky do druhej.

Manipulácia s centrálnym vysávačom je oveľa jednoduchšia, pretože hadica má dostatočnú dĺžku, ktorá častokrát stačí na povysávanie celého podlažia. Hadica má ochranný návlek, ktorý chráni nábytok, rohy stien a zárubne pred poškodením od hadice.

Princíp klasického vysávača spočíva v tom, že sa hadicou povysávajú nečistoty (teda prach a vzduch) do vysávača, v ktorom sa povysávaný vzduch prečistí cez filter. Následné prefiltrovaný vzduch ochladí motor vysávača a vzduch opätovne vyfúkne naspäť do miestnosti. Po skončení vysávania je často nutné vyvetrať, pretože vzduch v miestnosti je častokrát prehriaty a je v nej cítiť typický zápach z vysávania.

Centrálny vysávač funguje na úplne inom princípe. Povysáva nečistoty vysokým sacím výkonom, ktoré sa cez zabudované potrubie dostanú do zbernej nádoby vysávača. V zbernej nádobe je umiestnený filter, ktorý oddelí prachové častice od vzduchu. Následne vyfúkne prefiltrovaný vzduch cez obvodový múr von do exteriéru (mimo domu).

A v čom je teda hlavný rozdiel?

Centrálny vysávač nerozvíri usadený prach v miestnosti, ktorú vysávame.

Povysávaný prach sa opätovne nedostáva naspäť do miestnosti.

Motor centrálneho vysávača nezohrieva vzduch vo vysávanej miestnosti.
3Je vhodný pre alergikov?
Centrálny vysávač je to najlepšie možné riešenie vysávania pre alergikov a astmatikov.

Prečo?

Počas vysávania nedochádza k žiadnemu víreniu prachu a nečistôt.
4Kam umiestniť centrálny vysávač?
Inštalácia centrálneho vysávača znamená umiestniť centrálnu jednotku mimo obytných priestorov, teda do technickej miestnosti alebo do garáže a počítať s jeho rozvodmi do jednotlivých častí domu, kde majú byť umiestnené zásuvky.

S inštaláciou je nutné počítať už pri stavbe domu alebo pri jeho rekonštrukcii. Rozvod sa odporúča umiestniť do hrubej podlahy, čo minimalizuje celkovú dĺžku a uľahčuje inštaláciu. Potrubie je možné inštalovať aj pod stropom. Dosah hadice môže byť od 7 do 18 metrov od zásuvky. Štandardne sa ale pri návrhu počíta s takou dĺžkou hadice, aby bolo možné komfortne povysávať z jedného bodu čo najväčšiu plochu. Najčastejšia dĺžka hadice je 12 m. To preto, že manipulácia s takou hadicou je optimálna.

Potrebný výkon je dobré konzultovať s odbornými poradcami. Niektoré typy agregátov dokážu vysávať vodu, prípadne splachovať nasaté nečistoty priamo do kanalizácie. To ocenia najmä majitelia väčších rodinných domov s vnútorným bazénom a saunou. Pri tomto type vysávača navyše odpadá vynášanie prachu a nečistôt.

Projektovanie a inštaláciu centrálneho vysávača síce môžete zvládnuť sami, ale radšej ju prenechajte profesionálom. Skúsenosti sú nenahraditeľné a pokiaľ náhodou na niečo zabudnete, následné úpravy už môžu byť zložitejšie a finančne náročné.
5Sú doplnky k CV potrebné?
Centrálny vysávač dokáže bezproblémovo fungovať bez akéhokoľvek doplnku. Treba sa však zamyslieť nad tým, aby sme pri stavbe alebo rekonštrukcii vybudovali taký systém vysávania, ktorý nám samotné vysávanie uľahčí a sprístupní. Na toto sú ideálne spomínané doplnky. Slúžia na rýchle udržiavanie často používaných miestností. Pre lepšiu predstavu uvedieme zopár príkladov.

Špina a kamienky z topánok v chodbe alebo zádverí najrýchlejšie udržuje WallyFlex. Ak je nainštalovaný na správnom mieste, jeho použitie je bleskové. Svoje nenahraditeľné miesto nájde aj v práčovni, kde ním hravo povysávate filter do sušičky, či rozsypaný prací prací prášok.

Neodmysliteľnou súčasťou modernej kuchyne je Vroom, ktorý do pár sekúnd povysáva omrvinky kdekoľvek.

Pozrite si naše doplnky, ktoré povysávajú nečistoty rýchlejšie, než stihnete zapojiť alebo vytiahnuť hadicu.
6Treba sa o CV starať?
Centrálny vysávač vyžaduje minimálnu údržbu. Bežný centrálny vysávač HUSKY na suché nečistoty treba raz za čas skontrolovať, a to spravidla 1x ročne vysypať zbernú nádobu. Ak je potrebné, odporúčame vyprášiť filter.
7Je potrebné čistiť aj potrubie centrálneho vysávača?
Dlhoročné skúsenosti dokazujú, že nie je potrebné žiadne čistenie potrubného rozvodu pri štandardnom používaní centrálneho vysávača.

Vo všeobecnosti platí, že rozvod centrálneho vysávača v dome má životnosť domu samotného.
8Čo je filter Silpure?
Naše centrálne vysávače sú vybavené permanentným filtrom s obsahom striebra s ochranou brániacou rastu baktérií. Filter obsahuje patentovanú látku Silpure, ktorá je vyrobená na prírodnej báze. Tá zabraňuje rastu baktérií na textile vtedy, keď sa vysávač nepoužíva. Baktérie totiž môžu filter upchať a znížiť tak výkon vysávača, ale tiež vytvárajú nepríjemný zápach. Bakteriálny filter spĺňa kritériá normy ISO 20743.

Údržba tohto filtra je veľmi jednoduchá. Stačí ho pri vysypaní zbernej nádoby vyprášiť. Odporúča sa 1x ročne preprať ručne v čistej vode alebo v práčke.
9Je nutné kupovať sáčky do vysávača?
Nie, nie je to nutné. Avšak ich výhoda je neoceniteľná.

Systém centrálneho vysávania je navrhnutý tak, aby jeho užívateľovi poskytol maximálny komfort a to aj pri čistení a údržbe centrálneho vysávača. Preto je možné dať do vysávača aj doplnkový filter na nečistoty. Tým dosiahneme veľmi hygienické vyprázdnenie zbernej nádoby a minimalizovanie kontaktu s prachom. Životnosť doplnkového filtra je 6 až 18 mesiacov.

Ďalším benefitom je, že odpadáva starostlivosť o Silpure filter. Tieto výhody ocenia všetci používatelia, najmä alergici a astmatici. 😊
10 Najčastejšie chyby pri starostlivosti o CV.
Nevysypanie zbernej nádoby a zanedbanie čistenia hlavného filtra.